Akční plán pro ocelářství a výrobu kovů
Akční plán pro ocelářství a výrobu kovů je pouze prohlášení bez konkrétních a jasných kroků.
Slévárenství, ostatně celý zpracovatelský průmysl, je v posledních letech pod silným tlakem nerozvážného nastavení Green-Deal. Extrémní až sektářská snaha EHK o „zelenou“ Evropu zatlačila všechna energeticky náročná odvětví do kouta. Nyní se hledá cestu jak dál. Akční plán by měl najít řešení. Má-li se najít pro Evropu řešení, musí být vodítkem změn – bezpečnost, soběstačnost a nezávislost. Soudržnost Evropy musí být nastavena na hospodářské prosperitě v jednotlivých zemích. Centrální řízení z Bruselu připomíná předrevoluční RVHP, které se historicky neosvědčilo a myslím, že nemůže fungovat. Ocelářství, výroba kovů a potažmo celý zpracovatelský průmysl bude vždy energeticky náročný s využitím uhlíku jakožto základního prvku pro výrobu. Uhlíková neutralita zde nepřipadá v úvahu. Zpracovatelský průmysl v Evropě musí mít nastavená pravidla, která povedou k udržitelnosti a rozvoji přirozenou cestou. Nerozvážná nařízení a zelená ideologie šířená spektrem lidí žijících v Evropě brzdí a utlumuje průmyslový růst. Dává tak prostor konkurenci mimoevropských výrobců. Tento směr silně Evropu oslabuje a činí ji hospodářsky zranitelnou. Evropská komise musí nastavit pravidla pro zpracovatelský průmysl, která by garantovala jeho udržitelnost a rozvoj.
Pro udržitelnost ocelářství a výroby kovů jsou klíčové :
1. Ceny energií jsou zásadní pro veškerá energeticky náročná odvětví. Tyto ceny musí být nastaveny na úroveň mimoevropské konkurence (ceny v USA jsou třikrát levnější). Dodávky energií pro strategická odvětví (jakým je ocelářství, či zpracování kovů) musí být garantována za cenu na globálním světovém trhu. Spotřeba energie je dána vnitřní energií soustavy, kterou musíme překonat, abychom mohli přejít do jiného skupenství. To je konstanta, kterou nezměníme. Chceme-li udržet určitý objem výroby v Evropě, musíme zajistit určité množství energie, které do provozů dodáme. Veškeré úspory jsou pouze dopadem poklesu výroby. Udržitelnost výroby oceli a kovů v Evropě závisí na dodávaném množství energie pro tato odvětví, za ceny na světovém trhu (USA, Čína, …). Možným řešením by byla množstevní sleva pro velkoodběratele.
2. Ochrana evropského trhu před dovozci z Číny a Asie. Výrobky, které dokážeme vyrábět v Evropě, není třeba nakupovat mimo EU. Clo tento problém řeší jen částečně. Veškeré náklady spojené s implementací Green-Deal hradí průmysl a zejména ten zpracovatelský. (ceny emisních povolenek, POZE, náklady na ditribuci energií, dekarbonizace …). To samozřejmě silně prodražuje výrobu a tím se stáváme konkurence neschopnými. EU musí uvažovat o změnách v Green-Deal tak, aby eliminoval dopady na konkurenceschopnost. Dovoz ze zemí mimo EU ohrožuje naši nezávislost a tím i bezpečnost. I přes globalizaci světových trhů je třeba zabránit vývozu strategických surovin. Z metalurgického pohledu mezi ně patří i vývoz šrotů.
3. Dekarbonizace a uhlíková neutralita je z metalurgického pohledu těžko realizovatelný a takřka nemožný úkol. Je to dáno pochody a nutnými chemickými reakcemi, které se PHONE: 541142681 • SVAZ@SVAZSLEVAREN.CZ WWW.SVAZSLEVAREN.CZ REG. KS BRNO L1797 Technická 2896/2, 616 00 Brno v průběhu výroby odehrávají. Toto odvětví vždy bude mít uhlíkovou zátěž. Znamená to tedy další navýšení nákladů pro výrobce v podobě nákupu emisních povolenek. Dotační podpory, tak jak jsou nastaveny, vrací tyto náklady jen minimálně, a proto nic neřeší. Evropská regulace musí být nastavena tak, aby odvedené finanční prostředky od firem byly zpět směřovány do odvětví, které nejvíc do systému odvádí pro jejich investiční rozvoj a ekologizaci provozů.
4. Uhlíková dovozní přirážka CBAM – neobsahuje veškeré produktové skupiny a je třeba ji doplnit o nová KN. Tento nástroj zatím moc nepřináší a dá se obcházet. Má slabá místa, díky kterým se na evropské trhy dostává zboží bez poplatků i přes jasné uhlíkové znečištění. Stačí způsob deklarace dováženého produktu prostřednictvím navazujícího výrobku. Pro kontrolní úřady proto není snadné se zorientovat. Zde je stále prostor pro zlepšení.
5. Díky masivnímu zavádění ekologických nařízení a cenám energií došlo ve slévárenské výrobě k silnému poklesu produkce. Je to dáno vysokými náklady na výrobu a nekonkurence schopností českých i evropských výrobců. Investice do ekologie navyšují ceny odlitků, které nikdo nezaplatí. Níže uvádím graf výroby odlitků v letech 2006-2024. Vytratí-li se z trhu prvovýrobci, bude následovat další navazující odvětví, které nebude mít potřebné vstupy. „Domino efekt“ ohrozí průmysl celé Evropy. Celková výroba odlitků v České republice (2006 - 2024) 600000 500000 Výroba odlitků [t/rok] 400000 300000 200000 100000 0 561274 459945 344385 429000 389800 333800 328000 287000 Rok 278000 241000 Akční plán vidíme jako snahu o změnu v systému udržitelnosti průmyslu v EU. Konkrétní kroky však neřeší. Sila jednotné Evropy se musí opírat o silné hospodářství v jednotlivých zemích, které budou toto společenství vytvářet.
Zásadním je zpracování akčního plánu nikoliv PHONE: 541142681 • SVAZ@SVAZSLEVAREN.CZ WWW.SVAZSLEVAREN.CZ REG. KS BRNO L1797 Technická 2896/2, 616 00 Brno na výrobu oceli a kovů, ale akčního plánu zmírnění dopadů, či odsunutí Green–Deal v Evropě. I přes nemalé dosavadní výdaje Evropy na „Zelenou transformaci“ je třeba toto (omlouvám se za tento výraz) zelené šílenství zastavit. Snad i proto, že se situace v Evropě radikálně změnila od doby kdy se Green-deal schvaloval.
Ing.Zdenek Vladár Prezident Svazu sléváren ČR V Brně dne 2.4. 2025 Ing. Josef Hlavinka Výkonný ředitel Svazu sléváren ČR